خلاقیت هم مثل شنا، کشتی و رانندگی یک مهارت اکتسابی است! (2)

مهارت

مهم‌ترین اصل در کسب مهارت خلاقیت

 

مهم‌ترین اصل در کسب هر مهارتی، آموزش عملی و تمرین مداوم است. به قول «آنتونی رابینز» «تکرار، مادرِ یادگیری است.» پس در هر زمینه‌ای هر چه تمرین مستمر و طولانی‌مدت‌تر باشد، به همان نسبت فرد، ماهرتر می‌شود.

در این رابطه «آلبرت انیشتین» هم می‌گوید: «دلیل موفقیت من این نیست که خیلی زرنگ هستم، بلکه دلیلش فقط این است که من مدت بیشتری روی مسائل کار می‌کنم!»

به همین دلیل برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کسب مهارتِ لازم درزمینه خلاقیت، در قسمت‌های مختلف کتاب خلاقیت در عمل سعی شده متناسب با هریک از موضوعات موردبحث، در کنار آموزش نظری، به مباحث عملی نیز پرداخته شود تا خوانندگان کتاب به‌طور عملی به فراگیری این مهارت بپردازند. بنابراین توجه داشته باشید که فقط با روخوانی این کتاب چیز زیادی عاید شما نخواهد شد، پس برای به اتمام رساندن کتاب عجله نکنید، بلکه:

• اولاً با تمرکز و تفکر در مورد مطالب و حتی در صورت نیاز، مطالعه چندباره هر فصل، اجازه دهید مطالب و موضوعات مطرح‌شده، ملکه ذهنتان شوند.

• ثانیاً در کنار خواندن مطالب هر فصل از کتاب و تفکر در مورد آن‌ها، به تمرین خلاقیت بپردازید. هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارت بیشتری کسب خواهید کرد.

در این راستا در پایان هر فصل، تمرین‌ها و سوالاتی در نظر گرفته شده است. در انجام این تمرین‌ها پشتکار و مداومت داشته باشید و وقت بگذارید. پاسخ تمرین‌ها در فصل هشتم کتاب آمده ولی قبل از تفکر روی هریک از تمرین‌ها و تلاش کافی برای پاسخ دادن به آن‌ها، به پاسخ‌های پایان کتاب مراجعه نکنید.

هدف از این تمرین‌ها، پرورش تفکر خلاق در شماست ولی باید توجه داشته باشید که الزاماً نیازی نیست در مورد همه تمرین‌ها به پاسخ صحیح برسید. درواقع، تفکر روی آن‌ها و ایده‌پردازی در موردشان مهم‌تر از رسیدن به پاسخ صحیح است. در مواردی حتی ممکن است برخی از تمرین‌ها پاسخ صحیح خاص و منحصربه‌فردی نداشته باشند؛ ازاین‌رو هرکس می‌تواند پاسخ خودش را داشته باشد.

توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که اساس خلاقیت، ایده‌پردازی است! بنابراین هرچه در مورد یک موضوع، ایده‌های بیشتری ارائه دهید، به خلاقیت و تفکر خلاق نزدیک‌تر می‌شوید. پس در حل تمرین‌ها مقید به رسیدنِ سریع به یک پاسخ نباشید.

از طرف دیگر، بعضی از تمرین‌ها ممکن است بیش از یک پاسخ داشته باشند. حتی برای برخی از آن‌ها ممکن است پاسخ‌های بی‌شماری وجود داشته باشد. بنابراین در مورد این تمرین‌ها به یک یا چند پاسخ، بسنده نکنید، وقت بیشتری بگذارید و ایده‌پردازی کنید. هر چه تعداد جواب‌های شما بیشتر باشد، به اهداف کتاب و تمرین‌های ذکر‌شده، نزدیک‌تر خواهید شد و نتیجه بهتری خواهید گرفت.

در میان تمرین‌ها و سوالاتی که در کتاب ارائه شده، ممکن است روش حل تمرینی را ندانید، مهم نیست؛ مهم این است که باوجود ندانستنِ راهِ رسیدن به پاسخ، موضوع را از جنبه‌های مختلف بررسی کنید و برای رسیدن به پاسخِ آن، ایده بدهید. حتی اگر ایده‌هایتان نادرست، دور از ذهن و مضحک به نظر بیایند!

درواقع، خلاقیت یعنی همین! یعنی این‌که شما پاسخ مسئله‌ای را ندانید و برای اولین بار خودتان با قدرتِ تعقل، تخیل و خلاقیتتان به پاسخ آن مسئله برسید. پاسخی که از دیدِ برخی ممکن است بسیار دور از انتظار و دور از واقعیت به نظر بیاید.

لازم است بار دیگر تأکید کنم که این تمرین‌ها برای این مطرح نشده‌اند که الزاماً برای هرکدام از آن‌ها پاسخ صحیحی پیدا کنید، بلکه مطرح شده‌اند تا شما وادار به تفکر شوید و برای هریک از تمرین‌ها تعداد زیادی پاسخ بیابید؛ فارغ از این‌که پاسخ‌هایی که یافته‌اید درست باشند یا نادرست. در یک‌ کلام، تمرین‌های مطرح‌شده در این کتاب، برای شما نقش آزمون را بازی نمی‌کنند، بلکه خود، ابزاری برای آموزش شما هستند. بنابراین اگر می‌خواهید در خلاقیت، مهارت لازم را به دست آورید، برای هر تمرین به‌طور خستگی‌ناپذیر ایده‌پردازی کنید و بازهم ایده‌پردازی کنید. ایده‌های معقول، ایده‌های غیرمعمول و دور از انتظار و حتی ایده‌های مضحک!

پس‌ازاینکه به‌اندازه کافی روی تمرین‌های هر فصل وقت گذاشتید و ایده پیدا کردید؛ به فصل مربوط به پاسخ‌ها مراجعه کنید و جواب‌ها و هم‌چنین توضیحات ارائه‌شده در مورد هر تمرین را خوانده و آن‌ها را با پاسخ‌های خود مقایسه کنید. با این روش، به‌تدریج به دلیل آشنایی پیدا کردن با فلسفه تفکر خلاق، زمانی که به تمرین‌های فصل‌های بعدی رسیدید؛ با اطمینان بیشتری به حل تمرین‌ها خواهید پرداخت.

مطمئناً با به کار بستن موارد ذکرشده در این کتاب کوچک، شما به‌راحتی به فردی خلاق و تأثیرگذار در جامعه، خانواده و زندگی شخصی خود تبدیل خواهید شد. چراکه خلاقیت، ساده‌تر و عملی‌تر از آن است که اغلبِ ما فکر می‌کنیم. فقط باید باور داشته باشیم که همه ما توانایی خلاق بودن را داریم و با تمرین می‌توانیم به این هدف برسیم.

خلاقیت هم مثل شنا، کشتی و رانندگی یک مهارت اکتسابی است! (1)

تهیه کتاب «خلاقیت در عمل: چگونه می توانم فردی خلاق باشم؟»

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است