آدم‌های موفق کتابخانه‌های بزرگ دارند، بقیه تلویزیون‌های بزرگ!    جیم ران

آیا با آموزش می توان رشد شناختی کودکان را تسریع کرد؟

همان گونه که ذکر شد کودکان در بدو ورود به دبستان تفاوت‌های بارزی در درک مفاهیم از خود نشان می‌دهند. منشاء این تفاوتها در وهله اول مربوط به توارث است. ولی همانند سایر خصوصیات رفتاری و تواناییهای بشر، در این مورد نیز نباید تاثیر محیط را نادیده گرفت. 

تحقیقات متعددی نشان دادهاند که در بسیاری از تواناییهای انسان، تاثیر محیط حتی بیشتر از توارث و خصوصیات ژنتیکی افراد است. در واقع اغلب تواناییها اکتسابی هستند و با آموزش می توان آنها را آموخت و گسترش داد. رشد شناختی کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیست و لذا با آموزشهای اصولی و منطقی میتوان پیشرفت کودکان و انتقال آنها از یک مرحله به مرحله دیگر را تسریع نمود.

به نظر پیاژه ترتیب تحقق دورههای چهارگانه در همه کودکان ثابت است، ولی زمان هر یک از این دورهها براساس میزان رشد و پیشرفت کودک میتواند متغیر باشد.

چگونه می توان به کودکان آموزش داد؟

مسلما آموزش در مورد کودکان (بخصوص در سنین پایین) متفاوت از آموزش بزرگسالان است. آموزش اصولی و موثر در کودکان می تواند اشتیاق به یادگیری را در آنها تحریک کند. این نوع از روشهای آموزش به آموزش غیرمستقیم یا آموزش نامریی معروف است. این آموزشها اغلب در قالب داستانهای جذاب، شعرهای کودکانه و بازیهای سرگرم کننده، ارائه می شود. در این نوع از آموزشها قوه تخیل و تجسم کودکان به کمک آنها میآید تا مفاهیم ارائه شده را بهتر درک کنند.

playing-for-cognitive-development

تکرار نیز یکی از مهمترین اصولی است که در این نوع از آموزشها نقشی اساسی بازی می کنند و یادگیری کودکان را تضمین مینمایند. معمولا کودکان از شنیدن قصههای تکراری خسته نمیشوند و هر بار با اشتیاق و دقت به قصه گوش میدهند. آنها همچنین یک شعر کودکانه را به دفعات تکرار میکنند و ار آن لذت میبرند. 

 

{loadposition test}

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است