آدم‌های موفق کتابخانه‌های بزرگ دارند، بقیه تلویزیون‌های بزرگ!    جیم ران

جایگاه تحصیلات در موفقیت (قسمت دوم)

در قسمت اول این مبحث در مورد جایگاه تحصیلات در ایران صحبت کردیم (جایگاه تحصیلات در موفقیت (قسمت اول))

در این قسمت قصد داریم به طور عام به جایگاه و اهمیت تحصیلات در موفقیت افراد موفق دنیا اشاره‌ای گذرا داشته باشیم. 

«مارک مک کورمک» نویسنده کتاب «هاروارد، چه چیزهایی را یاد نمی‌دهد» می‌نویسد:
«من از اهمیت هوش، استعداد و تحصیلات عالی آگاهم، اما این نکته را هم خوب می‌دانم که هیچ یک از چنین صفاتی نمی‌تواند جای عقل سلیم، سرعت عمل در تصمیم‌گیری، قضاوت صحیح و شمّ تجاری را بگیرد.»

همان طور که این نویسنده‌ی به نام هم اذعان نموده، تحصیلات عالی اهمیت زیادی در موفقیت و پیشرفت نوع بشر دارد، ولی مهم‌تر از آن فردی است که این تحصیلات را فرا می‌گیرد. در واقع تحصیلات به خودی خود ارزش چندانی ندارد. بلکه این فرد تحصیل کرده است که براساس خصوصیات انسانی خود اعم از فکری و عملکردی، به تحصیلات ارزش می‌دهد. وجود تعداد بی‌شمار تحصیل کرده‌های ناموفق، دلیل روشنی بر این مدعاست. از طرف دیگر کم نیستند هنرمندان، دانشمندان و مخترعینی که از لحاظ تحصیلات در سطوح بسیار پایین بوده‌اند، ولی توانسته‌اند با عملکردشان زندگی بشر را دگرگون سازند.

برای نمونه توماس ادیسون که شاید به توان گفت معروف‌ترین دانشمند و نابغه در میان آحاد مردم است و خدمات او بر جامعه بشری، از دید کسی پوشیده نیست، قبل از سن 16 سالگی ترک تحصیل کرد! در مدرسه معلم‌اش شک نداشت که مغز او از گچ ساخته شده است.
هنری فورد هم که صنعت اتومبیل سازی دنیا را متحول کرد، فردی کم سواد بود. البته فورد برای جبران کمبود اطلاعات علمی‌اش افراد تحصیل کرده را به خدمت گرفته بود.

دوره‌های طولانی تحصیلات دانشگاهی همزمان با سالهای پر جنب و جوش جوانی است. در این سالها فرد می‌تواند از توانمندیهای خود برای موفقیت و ارتقاء زندگی خود به نحو احسن استفاده نماید. بنابراین افرادی که به ادامه تحصیلات علاقه چندانی ندارند، بهتر است به جای تحصیلات و فرصت سوزی به اموری که علاقمند هستند، بپردازند. به طور ساده می‌توان گفت که افرادی که پس از گرفتن دیپلم، به جای رفتن به دانشگاه، در زمینه مورد علاقه‌شان جذب بازار کار می‌شوند، عملا چهار تا پنج سال از فارغ‌التحصیلان دانشگاه جلوترند.

در مجموع بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند که تحصیلات طولانی دانشگاهی، اغلب موجب کاهش قوه ابتکار و جرات و جسارت می‌گردد. چرا که در چنین شرایطی، استدلال منطقی و تجزیه و تحلیل کارها، جایگزین جسارت‌ورزی‌ها و خلاقیت انسان می‌شود.

در پایان باید متذکر شوم که نمی‌توان و نباید نقش ارزشمند دانش و نکات علمی، در رسیدن به موفقیت در هر حرفه‌ای را نادیده گرفت. چرا که جهانی که در آن بسر می‌بریم و برهه زمانی خاصی که در آن زندگی می‌کنیم، بی وقفه در حال تغییر است. بنابراین کسانی که آرزوی موفقیت و کامروایی دارند، باید همواره دانش و اطلاعات خود را در زمینه فعالیت حرفه‌ای خویش با آخرین اطلاعات روز تطبیق دهند. ولی نکته قابل تعمق این است که تحصیلات دانشگاهی تنها راه کسب دانش نیست و چه بسا کسب دانش و اطلاعات مورد نیاز از طریق تجربه و روش عملی می‌تواند در بسیاری از موارد موثرتر باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است