چرا خلاقیت و نوآوری؟ چه ضرورتی دارد که فرد خلاقی باشیم؟

چرا خلاقیت

اهمیت خلاقیت

چرا در چند دهه اخیر واژه‌های Creativity و Innovation در دنیا و به دنبال آن در چند سال گذشته، واژه‌های خلاقیت و نوآوری در کشور، به سر زبان‌ها افتاده است؟  در این سال‌ها بیشتر از گذشته در مورد این موضوعات صحبت می‌شود، کتاب‌ها نوشته می‌شود، کنفرانس‌ها و همایش‌ها برگزار می‌شود و بالاخره وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف راه‌اندازی می‌شوند!

در این سال‌ها چه اتفاق یا اتفاقاتی افتاده که باعث اهمیت بیش از پیش موضوعاتی مانند خلاقیت و نوآوری شده است؟

برای پاسخ دادن به این سوالات شاید بهتر باشد نگاه گذرایی به تغییرات عمده چند دهه گذشته دنیا بیندازیم و ببینیم در این برهه از زمان چه عامل یا عواملی باعث به تکاپو افتادن بشر شده است.

اولین تغییر مشخص رشد سرسام‌آور جمعیت است. در سی سال گذشته جمعیت جهان (و همچنین ایران) تقریبا دو برابر شده است! کره زمین پیش از این چنین سرعت رشد و افزایش جمعیت را به خود ندیده بود. 

تغییر عمده بعدی کاهش شدید منابع طبیعی است. مسلما هر چه جمعیت جهان افزایش پیدا کند، فشار روی منابع طبیعی نیز بیشتر می‌شود. جمعیت زیاد نیاز به غذای بیشتر، مکان بیشتر و امکانات بیشتر دارد. ولی باید توجه داشت که بیش از یک کره (کره زمین) در اختیار بشر گذاشته نشده است. البته آن را هم با سایر موجودات زنده شریک هستیم. گرچه شریک منصفی نیز نیستیم!

از طرف دیگر هر یک از جمعیت 7 میلیاردی کره زمین برای تامین نیازهای خود به شغل و درآمد احتیاج دارند. دیگر نوع و شمار مشاغل چند دهه پیش جوابگوی سرعت رشد سرسام‌آور جمعیت بشر و نیازهای روزافزون آن نیست. درواقع نمی‌توان با امکانات، برنامه‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و فن‌آوری‌های گذشته به حل مسائل و مشکلات آینده و رویارویی با تغییرات به وجود آمده رفت.

رشد و توسعه فناوری‌های روز

با دگرگونی در ساختار جمعیتی بشر و نیازهای نامحدود انسان، از چند دهه گذشته شاهد تغییرات شگرف در فن‌آوری‌های نو هستیم. به‌طوری که این تغییرات، عصر حاضر را کاملا غیرقابل پیش‌بینی کرده و هر لحظه می‌توان منتظر ظهور پدیده‌ای جدید در دنیای فناوری بود. بنیان تمام این پیشرفت‌ها و فن‌آوری‌های نوظهور چیزی نیست بجز «خلاقیت و نوآوری»، توانایی که مختص نوع بشر است. توانایی که انسان غارنشین را به انسان قرن بیست‌ویکم تبدیل کرده است.

با مشخص شدن اهمیت خلاقیت و نوآوری در ایجاد تحول و رفع نیازهای بشر، دیگر ملاک ارزش‌گذاری شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی دنیا؛ پول، زمین و امکانات نیست، بلکه این نیروی انسانی خلاق و نوآور است که سرمایه و دارایی اصلی آنها به‌شمار می‌رود.

زمانی که استیو جابز به عنوان مدیرعامل شرکت اپل، با قدرت خلاقیت فوق‌العاده خود صنایع تلفن همراه و کامپیوترهای سیار را متحول کرد و همه را مسحور توانایی‌های خود ساخت، بار دیگر همه قانونمندی‌های گذشته را درهم کوبید و اهمیت حیاتی نیروی انسانی خلاق و نوآور را به رخ جهانیان کشید.

جابز

 

اهمیت نیروی انسانی خلاق برای شرکت‌ها

اکنون دیگر شرکت‌ها و صنایع مانند گذشته به دنبال استخدام نیروی انسانی با مدارک دانشگاهی بالا نیستند! آنها برای تاب آوردن در شرایط پررقابت و نفس‌گیری که بین شرکت‌های رقیب وجود دارد، نیازمند نیروی انسانی خلاق هستند. 

اکنون در شرایطی که شرکت‌های بزرگ بر سر جذب جوانان خلاق رقابت سختی را شروع کرده‌اند، معضل بیکاری یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان شده است! جوانان تحصیل کرده‌ای که به توصیه والدین و اطرافیان، فقط تحصیل کرده‌اند. تحصیل کرده‌اند که بتوانند با مدارج بالای تحصیلات، در یکی از شرکت‌های اسم و رسم‌دار میز مناسبی برای خود دست‌وپا کنند. غافل از اینکه در قرن بیست‌ویکم دیگر به حضور فیزیکی کارمندان حقوق نمی‌دهند. بنابراین نیازی به میز و صندلی نیز نیست. اکنون جای میز و صندلی را لپ‌تاپ و خط اینترنت گرفته و مهم نیست خودت کجایی، مهم این است که چقدر ذهن خلاقت می‌تواند در خدمت منافع شرکت باشد.

و اکنون در قرن حاضر، خلاقیت و نوآوری نه فقط برای حل مسائل و مشکلات کلان جهانی، بلکه حتی به عنوان یک مهارت مهم و کلیدی برای حل مسائل روزمره تک‌تک افراد مطرح است.

نظر شما در مورد خلاقیت و نوآوری چیست؟ آیا فکر نمی کنید وقت آن رسیده که بیشتر به فکر کودکانمان باشیم و آنها را برای آینده‌ای متفاوت آماده کنیم؟


برای آشنایی بیشتر با خلاقیت و اهمیت و ضرورت آن در زندگی روزمره، کتاب «خلاقیت در عمل» را بخوانید. در این کتاب ضمن آشنایی با مفهوم خلاقیت، با انجام تمرین‌های عملی به‌تدریج به فردی خلاق تبدیل شوید!

با کلیک روی تصویر زیر به صفحه مربوط به کتاب «خلاقیت در عمل» بروید و با این کتاب ارزشمند بیشتر آشنا شوید.

کتاب خلاقیت در عمل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است