با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

یلدا 96

مرحله عملیات صوری دروازه ورود کودکان به دنیای بزرگسالی

formal operational stage

  در آخرین مرحله رشد شناختی که از 11 تا 14 سالگی رخ می دهد، کودک به تدریج توانایی تفکر در مورد امور انتزاعی را کسب می کند. در این مرحله کودکان می توانند علاوه بر اشیاء محسوس، در مورد موضوعات احتمالی و فرضی نیز فکر کنند و نظر بدهند. به عبارت دیگر آنها در این مرحله میتوانند به طرح فرضیه بپردازند و بدون نیاز به مراجعه به اشیاء محسوس، فرضیه خود را مورد بررسی قرار دهند.

 

در مبحث «مرحله عملیات محسوس»  مثالی در مورد مسائل غیرعینی زده شد (اگر مریم از لیلا بلندتر باشد و سارا هم از مریم کوتاهتر باشد. کدام یک بلندترین قد را دارند؟) و عنوان شد که در آن مرحله کودکان قادر به ارائه پاسخ صحیح نیستند. ولی در مرحله صوری کودکان به راحتی می‌توانند موضوع را در ذهن خود حلاجی نموده و پاسخ صحیح را ارائه نمایید.   

بنا به نظر پیاژه تنها کودکانی قادر به جواب دادن به سوالاتی از این دست هستند که به مرحله تفکر صوری وارد شده باشند. در واقع در مرحله عملیات محسوس، حیطه عمل تفکر کودک محدود به مسائل عینی و واقعیات موجود است. اما در مرحله عملیات صوری اندیشههای نوحوان، فرضیهها و امکانات را نیز شامل میشود. به عبارت سادهتر، کودکان در مرحله عملیات محسوس در دنیای واقعی و زمان حال زندگی میکنند. اما تفکر نوجوانان در مرحله عملیات صوری، دنیای فرضیات و امکانات آینده را نیز دربر میگیرد. به همین دلیل نوجوانان با تصور دنیایی بهتر از آنچه هست، به انتقاد از وضع موجود میپردازند و با اندیشهها و تخیلات بلندپروازانه به استقبال ماجراجوییها میروند.

در واقع کودکان در مرحله عملیات محسوس، واقع گرا و سازگار هستند، اما نوجوانان مرحله تفکر صوری آرمانگرا و غالبا ناسازگارند. بنابراین در مرحله عملیات صوری، برخورد والدین، مربیان و معلمان با نوجوانان باید بسیار سنجیدهتر از برخورد آنها در مراحل قبل باشد.    

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
+2 #1 miss sadeghi 1393-07-22 22:50
ممنون از مطالب زیباتون:)
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا