با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

آیا حلقه های زنجیر شرکت تان محکم است؟! (2)

2- چه کسانی مشتری محصول شما هستند؟

چه کسی مشتری محصول شماست؟در مطلب قبلی (چه محصولی تولید می کنید؟) در مورد محصول تولیدی، عنوان شرکت و همچنین ارتباط این دو باهم صحبت کردیم. در این مطلب ضمن ادامه مطلب قبل به حلقه بعدی خواهیم پرداخت.

در هر صورت چه عنوان شرکت به نوع محصول تولیدی آن اشاره داشته باشد یا نداشته باشد، نوع محصول تولیدی اولین و مهم‌ترین مشخصه شرکت به حساب می‌آید. چرا که دومین حلقه مهم شرکت (مشتری) نیز توسط نوع محصول تعیین می‌شود. هر محصولی مشتری خاص خود را دارد و البته موجودیت و ادامه حیات هر شرکتی هم به مشتریان آن بستگی دارد. بنابراین هر شرکتی برای موفقیت و توسعه نیازمند توجه خاص به حلقه مشتریان می‌باشد.

نوع محصول مشتریان شما را مشخص می‌کنند و مشتریان هم محدوده بازار هدف شما را تعیین می‌کنند. شاید فکر کنید که هر چه بازار هدف بزرگتر باشد و مشتریان بالقوه بیشتری را دربرگیرد، دست شما برای فروش بیشتر خواهد بود و سود بیشتری نصیب‌تان خواهد شد. ولی عملا این گونه نیست. بازار هدف گسترده الزاما به معنی مشتری بیشتر و سود بالاتر نیست. شما زمانی که بازار هدف‌تان را بزرگتر می‌گیرید به همان نسبت کارتان مشکل‌تر، عمومی‌تر و غیرتخصصی‌تر می‌شود. به همین دلیل استقبال نیز کمتر می‌شود. ولی اگر با کمک گرفتن از تفکر خلاق، برش کوچک و خاصی از کار را انتخاب کنید و خود (و کارکنان‌تان) را در آن زمینه متخصص کنید و کار منحصر به فرد و متفاوتی را ارائه دهید، استقبال به مراتب بیشتر خواهد بود. شما با محدود کردن بازار هدف نباید نگران آن باشید که مشتریان‌تان کم می‌شود و ممکن است مشتری کافی برای کارتان وجود نداشته باشد. چرا که هر قدر بازارتان را محدود کنید باز تعداد مشتریان بالقوه آنقدر زیاد هستند که جوابگوی تمام آنها نباشید. البته به شرط آن که در جذب آنها کوشا باشید و با بالا بردن کیفیت کار، مشتری‌مداری، سهولت دسترسی به محصول، لحاظ نمودن مزیت رقابتی در ارائه محصول، خدمات پس از فروش، تبلیغات اصولی و ... مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل نمایید.

برای نمونه شما یک سایت آموزش زبان دارید و به صورت مجازی به آموزش زبان می‌پردازید. بنابراین محصول شما از نوع خدماتی است و نحوه ارائه آن هم نه حضوری، بلکه مجازی است.

در این سایت شما چه زبان‌هایی را آموزش می دهید؟ ممکن است محصول شما شامل زبان‌های مختلف اعم از انگلیسی، عربی، آلمانی و ... باشد و یا فقط یک زبان خاص (مثلا انگلیسی) را آموزش دهید. با محدود کردن تنوع محصول بازار هدف شما هم محدودتر می‌شود و به نسبت افراد کمتری را دربرمی‌گیرد.

چه جنبه‌هایی از زبان را تدریس می‌کنید، گرامر، مکالمه، نگارش و ...؟ با محدود کردن این جنبه‌ها (مثلا به آموزش مقاله‌نویسی به زبان انگلیسی) نیز بازار هدف کوچکتر می‌شود. ولی در عوض شما تخصصی‌تر عمل می‌کنید و در صورتی که خوب فعالیت کنید به ارائه آموزش مقاله‌نویسی به زبان انگلیسی به صورت حرفه‌ای معروف خواهید شد.

به چه گروه سنی و یا به چه اقشاری از جامعه خدمات می‌دهید؟ بار دیگر می‌توانید ضمن محدود کردن بازار هدف، در مقابل کیفیت کارتان را بالا ببرید. برای مثال ممکن است شما این آموزش را فقط برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه دهید.

خوب بازار هدف شما مشخص شد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که علاقمند به فراگیری مهارت مقاله‌نویسی به زبان انگلیسی هستند.

همان طور که می‌بینید، علی‌رغم محدود کردن بازار هدف در چند مرحله، هنوز این بازار شامل هزاران نفر هستند که مسلما بسیار بیشتر از توانایی خدمات دهی شما می‌باشند. حال هر چه ارائه خدمات شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد، به همان نسبت استقبال از کار شما بیشتر خواهد بود و شما به تدریج می‌توانید به یک برند برای آموزش مقاله‌نویسی به زبان انگلیسی تبدیل شوید.

بدیهی است که این روند را می توان در مورد یک شرکت تولید کالا هم دنبال نمود و براساس کالای تولیدی به بازار هدف خاص رسید.

در مقاله بعدی به حلقه های دیگر زنجیر شرکت خواهیم پرداخت!

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

دوره آنلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا