با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

تکنیک چرا

انسان در دوران کودکی اشتیاق فراوانی برای کشف دنیای پیرامون خود دارد. کنجکاوی کودکان در مورد پدیده‌های مختلف، آنها را وادار به پرسش‌های متعدد و بی‌پایان از بزرگترها می‌کند. «چرا» کلمه‌ای است که به کرات می‌توان از زبان کودکان شنید:

چرا سطح پنیر سوراخ سوراخ است؟
چرا آسمان آبی است؟
چرا برف سفید است؟
و صدها چرای دیگر . . .

در تکنیکهای خلاقیت نیز تکنیک چرا در واقع همانند چراهای مکرر دوران کودکی است. اما با این تفاوت که کودکان برای گسترش فهم خود از دنیای اطرافشان می‌پرسند، ولی ما بزرگترها باید با پرسش، دانستنی‌هایمان را زیر سوال ببریم تا به ایده‌های جدیدی دست پیدا کنیم.

این تکنیک آن قدر ساده است که بسیاری از ما متوجه اهمیت و نقش آن در حل مسائل و مشکلات نیستیم. اگر تسلط کافی نسبت به این تکنیک داشته باشیم، می‌توانیم از آن هم برای شناسایی و تعریف صحیح و کامل مسائل استفاده نماییم و هم در حین پرسش و پاسخ، ایده‌های جدید و ارزشمندی در مورد موضوع به دست آوریم. در واقع با اجرای این تکنیک ساده به راحتی به منشاء و ریشه مشکلات پی میبریم. در فرآیند اجرای تکنیک چرا، این چراها و سوال و جواب‌ها آن قدر ادامه پیدا می‌کند که به یک بصیرت و بینش در مورد موضوع و به یک جواب مفید و موثر برای حل مسئله برسیم.

گرچه نباید انتظار داشت که با به کارگیری این تکنیک هر نوع مسئله و مشکلی را حل کرد، ولی مسلما استفاده از این تکنیک به ما کمک می‌کند تا موقعیت و وضعیت را بهتر و روشن‌تر مشخص کنیم و در فرآیند آن به ایده‌های جدید و مفیدی دست یابیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
+1 #1 فاطمه رجایی 1392-08-04 23:08
مطالب مفیدو ارزنده ای هستند اما برای من لازم است که جامع تر باشند لطفا راهنماییم کنید
______________________________________________________
سرکار خانم رجایی
با سلام
مطالب مختلفی که در سایت منتشر شده، بیشتر برای آشنایی اجمالی کاربران علاقمند به مبحث خلاقیت می باشد. در میان کاربران افرادی هم هستند که بصورت جدی تر و عملی تر می خواهند خلاقیت را فراگیرند و آن را در زندگی روزمره خود مورد استفاده قرار دهند. برای این افراد دوره آموزش مجازی «چگونه می توانم فردی خلاق باشم؟» در نظر گرفته شده و در چند ماه اخیر تعداد زیادی از کاربران سایت از این دوره استفاده کرده اند. این دوره به دو صورت آنلاین و آفلاین برگزار می شود و شما در صورت علاقمندی می توانید جزییات بیشتری از این دوره و همچنین سرفصلهای آن را در منوی «آموزش مجازی» سایت مطالعه فرمایید. اگر ابهام یا سوالی در این زمینه بود برای پاسخگویی در خدمت هستم.
با آرزوی موفقیت
رسول امید
مدیر سایت معلم خلاق
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

دوره آنلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

ShareThis

رنک آلکسا