برگزاری دوره‌های آموزشی برای ادارات و سازمان‌ها

خلاقیت نوآوری حل مسئله ظرفیتهای ذهنی

 

خلاقیت یعنی ایده‌پردازی!

ایده‌پردازی

ایده‌پردازی یکی از اساسی‌ترین ملزومات خلاقیت است. فرد خلاق ایده‌پرداز ماهری است و برای هر موضوع و مسئله‌ای می‌تواند ایده‌ها و راه حل‌های بیشماری ارائه نماید.

وقتی مسئله‌ای مطرح می‌شود، معمولا ارائه چند ایده اول کار سختی نیست. اغلب مردم به‌راحتی از پس آن برمی‌آیند. جالب این که چند ایده اول افراد مختلف برای هر مسئله‌ای کم و بیش شبیه هم هستند. چرا که این ایده‌ها بسیار معمول و روتین بوده و همه همان‌ها را برای حل یک مسئله خاص ارائه می‌دهند. در اغلب اوقات مردم به خودشان زحمت تولید ایده‌های غیرمعمول و خلاقانه را نمی‌دهند و به همان چند ایده اولیه بسنده می‌کنند.

تولید ایده‌های بیشتر معمولا کار راحتی نیست و نیاز به تمرین و کسب مهارت ایده‌پردازی دارد. در واقع خلاقیت هم از زمانی شروع می‌شود که بخواهیم از آن ایده‌های معمول اولیه فراتر رویم و ایده‌های بیشتری تولید کنیم. هر ایده پس از این مرحله معمولا خلاقانه است.

بنابراین سعی در تولید ایده‌های هر چه بیشتر در مورد یک مسئله خاص باعث تقویت مهارت ایده‌پردازی و خلاقیت می‌شود. در این مرحله از ایده‌پردازی ایده‌های هر فرد مختص خودش بوده و معمولا با ایده‌های افراد دیگر متفاوت و متمایز می‌باشد!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.