چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می کنیم؟ (1)

عروسک خیمه شب بازی

صلاح فرزندانمان چیست؟!

در مبحث با عنوان چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می کنیم؟ قرار شد سلسله نوشتاری را در این زمینه داشته باشیم و موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم. در این نوشتار عنوان صلاح فرزندانمان چیست؟! انتخاب شده است.

والدین با تولد فرزندشان آرزوهای زیادی برای موفقیت او در ذهن شان شکل می گیرد. بسیاری از این آرزوها، آرزوهای است که خودشان به هر علتی موفق به رسیدن به آنها نشده اند و حالا فرصتی پیش آمده تا ناکامی های خود را در فرزندشان جبران کنند!

البته مسلما بدون توجه به این که این آرزوها چقدر با خواسته، علاقمندی و آرزوهای فرزندشان مطابقت دارد یا ندارد. تنها توجیهی هم که برای این کار وجود دارد این است که والدین بد فرزندشان را نمی خواهند و ما بزرگترها با تجربه ای که داریم تمام تلاشمان این است که راه موفقیت را به کودکان مان نشان دهیم تا زندگی موفق و سعادتمندی داشته باشند (همان موفقیت و سعادتمندی که برای خودمان نتوانستیم مهیا کنیم!).

در واقع به طور تلوحی می گوییم، کودکان عقلشان نمی رسد و خیر و شر خودشان را نمی دانند و ما بزرگترها به عنوان والدین آنها صلاحشان را بهتر از خودشان می دانیم و می خواهیم راهنمای آنها در این راه باشیم تا در آینده زندگی خوبی داشته باشند. و البته این طرز تلقی از کودکان، بتدریج با رفتار و عملکرد ما در قبال فرزندانمان به واقعیت می پیوندد.

با شرایطی که برای کودکان به وجود می آوریم، در واقع آنها بیشتر به عنوان عروسکهای خیمه شب بازی تلقی شده و ما به عنوان افراد با تجربه نخهای این عروسکها را در دست داشته و آنها را به طرزی که می خواهیم، بازی می دهیم و عملا کودکان را به عروسکهای بی اراده و بدون اعتماد به نفس تبدیل می کنیم. انسانهای بی اراده ای که نمی توان آینده روشنی برایشان متصور بود. واقعیتی که متاسفانه هم اکنون نیز در جامعه در بین نوجوانان و جوانان کم و بیش مشهود است.

چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می کنیم؟ (2)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است