چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می‌کنیم؟ (1)

صلاح فرزندانمان چیست؟!

در مبحث با عنوان چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می‌کنیم؟ قرار شد سلسله نوشتاری را در این زمینه داشته باشیم و موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم. در این نوشتار عنوان صلاح فرزندانمان چیست؟! انتخاب شده است.

والدین با تولد فرزندشان آرزوهای زیادی برای موفقیت او در ذهن‌شان شکل می‌گیرد. بسیاری از این آرزوها، آرزوهای است که خود والدین به هر علتی موفق به رسیدن به آنها نشده‌اند و حالا فرصتی پیش آمده تا ناکامی‌های خود را در فرزندشان جبران کنند! البته مسلما بدون توجه به این که این آرزوها چقدر با خواسته، علاقمندی و آرزوهای فرزندشان مطابقت دارد یا ندارد. تنها توجیهی هم که برای این کار وجود دارد این است که والدین بد فرزندشان را نمی خواهند و ما بزرگترها با تجربه ای که داریم تمام تلاشمان این است که راه موفقیت را به کودکان مان نشان دهیم تا زندگی موفق و سعادتمندی داشته باشند (همان موفقیت و سعادتمندی که برای خودمان نتوانستیم مهیا کنیم!).

در واقع به طور تلوحی می‌گوییم، کودکان عقل‌شان نمی‌رسد و خیر و شر خودشان را نمی‌دانند و ما بزرگترها به عنوان والدین آنها صلاحشان را بهتر از خودشان  می‌دانیم و می‌خواهیم راهنمای آنها در این راه باشیم تا در آینده زندگی خوبی داشته باشند. و البته این طرز تلقی از کودکان، به تدریج با رفتار و عملکرد ما در قبال فرزندانمان به واقعیت می‌پیوندد.

با شرایطی که برای کودکان به وجود می‌آوریم، در واقع آنها بیشتر به عنوان عروسک‌های خیمه شب بازی تلقی شده و ما به عنوان افراد با تجربه نخ‌های این عروسک‌ها را در دست داشته و آنها را به طرزی که می‌خواهیم، بازی می‌دهیم و عملا کودکان را به عروسک‌های بی‌اراده و بدون اعتماد به نفس تبدیل می‌کنیم. انسان‌های بی‌اراده‌ای که نمی‌توان آینده روشنی برایشان متصور بود. واقعیتی که متاسفانه هم اکنون نیز در جامعه در بین نوجوانان و جوانان کم و بیش مشهود است.

چقدر در تامین آینده فرزندانمان موفق عمل می‌کنیم؟ (2)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 جلد از کتاب «خلاقیت در عمل» را فقط به مبلغ 70 هزار تومان تهیه کنید و به کسانی که دوستشان دارید، هدیه دهید! 
می‌خواهم تهیه کنم!
سبد شما خالی است