مرحله عملیات صوری دروازه ورود کودکان به دنیای بزرگسالی

مرحله عملیات صوری

در مبحث «مرحله عملیات محسوس»  مثالی در مورد مسائل غیرعینی زده شد (اگر مریم از لیلا بلندتر باشد و سارا هم از مریم کوتاهتر باشد. کدام یک بلندترین قد را دارند؟) و عنوان شد که در آن مرحله کودکان قادر به ارائه پاسخ صحیح نیستند. ولی در مرحله صوری کودکان به راحتی می‌توانند موضوع را در ذهن خود حلاجی نموده و پاسخ صحیح را ارائه نمایید.   

بنا به نظر پیاژه تنها کودکانی قادر به جواب دادن به سوالاتی از این دست هستند که به مرحله تفکر صوری وارد شده باشند. در واقع در مرحله عملیات محسوس، حیطه عمل تفکر کودک محدود به مسائل عینی و واقعیات موجود است. اما در مرحله عملیات صوری اندیشههای نوحوان، فرضیهها و امکانات را نیز شامل میشود. به عبارت سادهتر، کودکان در مرحله عملیات محسوس در دنیای واقعی و زمان حال زندگی میکنند. اما تفکر نوجوانان در مرحله عملیات صوری، دنیای فرضیات و امکانات آینده را نیز دربر میگیرد. به همین دلیل نوجوانان با تصور دنیایی بهتر از آنچه هست، به انتقاد از وضع موجود میپردازند و با اندیشهها و تخیلات بلندپروازانه به استقبال ماجراجوییها میروند.

در واقع کودکان در مرحله عملیات محسوس، واقع گرا و سازگار هستند، اما نوجوانان مرحله تفکر صوری آرمانگرا و غالبا ناسازگارند. بنابراین در مرحله عملیات صوری، برخورد والدین، مربیان و معلمان با نوجوانان باید بسیار سنجیدهتر از برخورد آنها در مراحل قبل باشد.    

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است