با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

آیا من هم می توانم فردی خلاق باشم؟

به راستی آیا خلاقیت مختص معدودی افراد خاص است؟ آیا فقط بعضی از افراد خوشبخت هستند که خلاق به دنیا می‌آیند و می‌توانند کارهای خلاقانه انجام دهند؟

برای پاسخ دادن به سوال فوق باید ابتدا مفهوم و واقعیت خلاقیت را درک کرد و با خصوصیات افراد خلاق آشنایی پیدا کرد. بسیاری از مردم به دلیل عدم آشنایی با موضوع خلاقیت، برداشت‌ها و تصورات نادرستی از آن دارند. این برداشت‌ها باعث شده که آنها خلاقیت را موضوعی بسیار پیچیده و دست‌نیافتنی تصور کنند. 

 

واقعیت خلاقیت چیست؟

طبق تحقیقات به عمل آمده، بیش از 90 درصد کارهای کودکان (همه کودکان) خلاقانه است. از آن جایی که همه افراد بزرگسال، زمانی کودک بوده‌اند، بنابراین همه خلاق به دنیا می‌آیند و خلاقیت مختص افراد خاصی نیست. 

 

میزان کارهای خلاقانه افراد در سنین مختلف

 

ولی اگر همه کودکان، خلاق به دنیا می‌آیند؛ پس چرا همه بزرگسالان جامعه خلاق نیستند و این صفت فقط در تعداد معدودی از افراد دیده می‌شود؟

جواب این سوال را باید در مراحل رشد کودکان جستجو کرد. واقعیت این است که کودکان به تدریج با افزایش سن و ورود به مدرسه و جامعه، از طرف بزرگسالان تحت فشار قرار می‌گیرند تا رفتار کودکانه (= خلاقانه)شان را کنار بگذارند و خود را شبیه بزرگسالان کنند!

واقعیت فوق، همراه با برداشت‌ها و تصورات نادرست بزرگسالان از خلاقیت و همچنین عدم باور آنها به این که می‌توانند خلاق باشند، باعث می‌شود که آنها از خلاقیت فاصله بگیرند و آن را برای خود غیرقابل حصول فرض کنند. 

برای روشن‌تر شدن موضوع، در زیر سه خصوصیت مهم خلاقیت ارائه شده که در صورت توجه به آنها می‌توانیم نگاه واقع بینانه‌تری نسبت به مقوله خلاقیت داشته باشیم:

سه خصوصیت بسیار مهم خلاقیت

1. خلاقیت مختص افراد خاص نیست و همه مردم دارای این توانایی هستند. گرچه سطح آن در افراد مختلف، متفاوت است. در واقع خلاقیت چیز عجیب و غریبی نیست، بلکه یکی از خصوصیات و توانایی‌های بشر است و ما حتی برخی اوقات بدون آن که شناختی از خلاقیت داشته باشیم، در حل مسائل‌مان از آن استفاده می‌کنیم.

2. خلاقیت یک مهارت اکتسابی و قابل یادگیری است. افراد با هر سطحی از خلاقیت، قادر به فراگیری و ارتقاء سطح خلاقیت خود هستند.

3. خلاقیت منحصر به امور و فعالیت‌های خاص نیست. بعضی از مردم خلاقیت را منحصر به فعالیت‌های هنری می‌دانند. برخی نیز آن را مختص فعالیت‌های سطح بالا و اختراع و اکتشاف می‌دانند. در صورتی که کاربرد خلاقیت بسیار گسترده‌تر بوده و شما می‌توانید از آن در کارها و مسائل کوچک زندگی روزمره تا مسائل بسیار پیچیده علمی و در سطح جهانی استفاده نمایید.

پس براساس خصوصیات سه گانه فوق، اولا خلاقیت در اختیار قشر و گروه خاصی از مردم نیست. ثانیا یک مهارت قابل یادگیری است و هر کس که اراده کند، می‌تواند به فرد خلاقی تبدیل شود. و ثالثا خلاقیت به درد همه مردم با هر نوع و سطحی از کار می‌خورد.

 

نظر شما در مورد سوال مطرح شده در تیتر این مطلب چیست؟ آیا هر یک از ما هم میتوانیم خلاق باشیم؟ اگر جوابتان مثبت است، تاکنون چه اقدام یا اقداماتی در رسیدن به این مهم انجام دادهاید؟! 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
+1 #6 علیرضا اکبری 1395-11-26 08:43
سلام من یک معلم هستم و سابقه 11 ساله دارم به نظرم و اطرافیانم در این کار خیلی خلاقیت دارم چرا که می توانم برا دانش آموزان و معلمان و حتی مسئولین ایده هاغی نابی در خصوص پورش و آموزش دانش اموزانم بدهم و می توانم بزرگترین جشنواره ها رو در دوره ابتدایی به خوبی مدیریت کنم.حتی می تونم خودم کتاب کمک درسی بنویسم .حتی می تونم تمامی کتابهای درسی دوره ابتدایی را به نحو احسن تدریس کنم.حتی می توانم به معلمان جدید آموزش و فنون معلمی یاد بهم .به نظرم همه ی اینها یک خلاقیت است که خداوند متعال به من داده و من همیشه و همه حال شاکر او هستم و خواهم بود
 
 
0 #5 بابک 1393-01-08 01:13
با سلام و خسته نباشید
مطالبتان جالب بود
من خودم را ادم با هوش و خلاق نمی دونستم ولی گاهی اوقات کاری می کردم که دوربری ها و حتی خودم رو حیرت زده می کرد . یه روز دبیر حساب دیفرانسیل به من برگشت کفت تو دو بعدی هستی . ولی گفته شمارو من تاثیر گذاشت.
البته قبل قبل این مطالب اندیشیه تیریز (triz( برداشت مشابهی از خلاقیت داره و می گوید خلاقیت اکتساب است
 
 
+4 #4 ناهید2 1392-09-24 11:57
سلام، در گذشته من خلاقیت زیادی داشتم
مثلا زمانی که از تمام دنیا دست شسته بودم بفکرم افتاد طلاهم را که خودم خریده بودم بفروشم و کامپیوتر بخرم (سال 78) خریدم اما پول نداشتم میز بخرم تلویزیون های قدیمی که یادتون هست ما هم داشتیم یکی از اونها که خالی بود کردمش میز بعد خوب کیبرد را کجا بگذارم زیرا صندلی نداشتم و باید روی زمین مینشستم یک کارتون را که توش کتابهام را گذاشته بودم (کتابخانه نداشتم و کتابهام را درون کارتن میچیدم و کارتونها را روی هم میگذاشتم ( خونمون کوچیک بود )بله یکی از کارتون ها را پارچه انداختم و کیبرد را روی آن گذاشتم و کار کردم تایپ را چنان خوب و با علاقه انجام میدادم که آهسته آهسته از انتشارات ها بخاطر بدون غلط بودن تایپهام و بعد پایانامه بمن دادن کارم خیلی گرفته بود چون اصولی کار انجام میدادم خط و نوع صفحه و... قابل تغیر بود بدون اینکه لطمه ای به مطالب تایپ شده وارد شود
اما حیف که بعضی ها از جمله خانواده ام مثل یک مانع عمل کردند ( تو فکر این بودم که اصول تایپ را با بازکردن جائی و آموزش دادن و گرفتن سفارش برای خانمها ایجاد کنم اما نشد بعد درس خوندم و حسابرس شدم اما باز هم سنگهای ... مانع از ادامه کارم شدن حالا هم ازدواج کردم و همسرم مانع از کارکردنم شده دلم میخواد یک کار بزرگ انجام بدم بنابر این پی مطلبی که از ده سال پیش به مجلی و تامین اجتماعی و ریاست جمهوری و...میگفتم گرفتم آنهم تفکیک بیمه درمان و بازنشستگی است تازه بیمه درمان رایگان برای همه ایرانیان از زمان تولد و یکسان و بیمه بازنشستگی که پرداختش و مرکزبیمه بعهده خود شخص تا خودش انتخاب کنه و تازه کارمند دولتی استخدام رسمی منتفی قرارددادها یکساله تا رقابت ایجاد شود
خوب بس دیگه سرتون را درد آوردم
به امید بهشت شدن دنیا برای همه و علاقمندی به انجام کار نه برای نان شب و انجام کار بخاطر نفس کار
جهان را به کمک هم و برای هم بهشت کنیم و ... آرزومند آرزوهایتان
 
 
0 #3 sajad 1392-09-04 11:07
سلام
ممنون از پست هاي جالبت
خوشحال ميشم به سايت منم سري بزنيد

www.ideayar .ir
 
 
+2 #2 ماهان مسعودی 1392-07-21 16:35
من فکرمیکنم بخشی از خلاق شدن وخلاقیت بکاربردن به تحلیل وتربیت جامعه وفرهنگ شکل گرفته در زمان کودکی برمیگردد درفرهنگ ما سرگشتگی تربیتی درمورد جنس زن وبه بیراهه رفتن تلاشهای این سالها دختران نوجوان وزنان مارادچار یک گم شدگی بی مثال تاریخی کرده که در حرکت بسوی رشد این موضوع عامل مندشدن سرعتشان است وقتی یک دختر اجبارا رعایت میکند بلند حرف نزند نخندد و......نمیتواند درزمان برامده ازاستعدادهایش درمسیرخلاقیت بیفتد وحتما این افتادن درمسیر باتاخیرانجام میشود
درموردپسران وجنس مرد اززاویه مقابل زاویه مطرح شده به گونه دیگری است وهیچ نهتدیاارگانی هم موجود نیست تا این توانایی که نامش خلاقیت است رادر این فرهنگ درزماندرست خودش شوفاکند ومن فکرمیکنم خلاقیت درهمه انسانها که ازضریب هوشی معمولی برخوردارندموجود است
 
 
+3 #1 saeed 1392-06-29 01:58
جامعه مجبور می کند مارا تا کلیشه ای فکر کنیم . وبه همین علت بعد از 5 سالگی خلاقیت ما کمتر می شود . من همیشه سعی می کنم سنت شکن باشم چون این خود شکستن کلیشه هاست و سعی کنم کاری کنم که دیگران هنوز به فکرشان هم نرسیده یعنی بقول شاعر چشمها را باید شست طور دیگر باید دید.
هر وقت معلم سر کلاس مثلا بگوید فواید آجر را بگویید و هر دانش آموز یکی از فواید آن را می گوید و یکی به مسخره می گوید می توان آن را بر سرمان بکوبیم به جای تنبیه این دانش آموز باید اورا تشویق کنیم زیرا او سنت شکن و فرد خلاقی خواهد بود. با تشکر سعید شایگان دوست کارشناس ارشد آموزش گیش دبستانی
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

دوره آنلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا