جایگاه تحصیلات در موفقیت (قسمت اول)

– تحصیلات در ایران چه جایگاهی در موفقیت آینده‌سازان کشور دارد؟ 

همگی ما کم و بیش در مورد اهمیت تحصیلات، بخصوص تحصیلات دانشگاهی در تضمین آینده افراد و موفقیت مادی و معنوی آنها شنیده‌ایم. در همین راستا یکی از توصیه‌های مؤکد اغلب والدین به فرزندان، جدی گرفتن درس و مشق است. البته از حق نگذریم، بسیاری از والدین هم در حد امکانات و مقدورات، از هیچ تلاشی فروگذار نیستند و حداکثر سعی‌شان را می‌کنند تا فرزندان در بهترین و خوش‌نام‌ترین مدارس تحصیل کنند. حتی برخی معلم خصوصی هم می‌گیرند و سعی می‌کنند همه نیازهای کودکان را رفع کنند تا آنها بدون هر گونه دغدغه فکری، فقط به امر خطیر تحصیلات بپردازند، تا در پایان دوازده سال تحصیل در مدرسه، خود را برای ماراتن کنکور آماده نمایند.

از طرف دیگر، در دهه گذشته با رسیدن موج و تورم جمعیتی متوالدین دهه 60، به سن متقاضیان ورود به دانشگاه، شاهد افزایش تعداد دانشگاهها و سایر مراکز آموزشی و در نتیجه افزایش ظرفیت کمّی پذیرش دانشجو بودیم که -گرچه متاسفانه این افزایش ظرفیت‌ها، با افول کیفیت نیز همراه بوده ولی- در میان مسئولین به عنوان افتخار از آن یاد می‌شود!

حال سوالی که در این نوشتار مطرح می‌باشد، این است که:

آیا هیچ به این موضوع فکر می‌کنیم که واقعا تحصیلات (آن هم با این کیفیت نازل) چقدر در موفقیت آینده فرزندانمان موثر است؟

آیا با وجود خیل عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار کشور، که سال به سال نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، باز هم می‌توان تحصیلات را به عنوان یکی از ارکان مهم موفقیت آینده‌سازان دانست؟

آیا هیچ فکر کرده‌ایم که با رقابت کورکورانه و بسیار شدیدی که در سالهای اخیر، در میان خانواده‌ها برای ورود جوانان به دانشگاه به وجود آمده، چه آینده‌ای را برای جوانان و همچنین آینده کشور رقم می‌زنیم؟ آن هم بدون در نظر گرفتن علاقمندی فرزندان، نوع رشته تحصیلی، سطح علمی دانشگاه، نیاز کشور و . . . !

آیا سزاوار است با نادیده گرفتن مصالح فرزندان و همچنین کشور، از تحصیلات دانشگاهی نیز به عنوان مد و یا ابزاری برای چشم و هم چشمی استفاده نمود؟!

حتی اگر به فرض محال همه دانشگاههای کشور در سطح ایده‌آل نیز باشند، آیا واقعا لازم است که همه افراد جامعه تحصیلات دانشگاهی داشته باشند؟ آیا اصلا همه اقشار جامعه علاقه و استعداد تحصیل را دارند؟ آیا تحصیل خود باعث بالا رفتن توقعات جوانان و روی گردانی آنها از بعضی از کارهای معمول و به قولی سطح پایین نمی‌شود؟

این سوالات و ده‌ها سوال مشابه دیگر در مورد سیستم آموزشی کشور و نگرش خانواده‌ها به آموزش مطرح است که البته شاید نیازی به ارائه پاسخ نیز ندارند، چرا که جواب این پرسش‌ها کم و بیش روشن است. این پرسش‌ها و جوابهای آنها، بیانگر یک واقعیت تلخ است. بیانگر یک برداشت و نگرش اشتباه در مورد تحصیلات و در پیش گرفتن راهی برای رسیدن به رضایتمندی بیاساس و کوتاه مدت، به قیمت فدا کردن آینده جوانان و کشور!

باید توجه داشت که هر فردی از این دنیا، دارای شخصیت منحصر به فردی است که با همه افراد دیگر متفاوت است. بنابراین برای زندگی همه افراد جامعه نمی‌توان یک نسخه واحد پیچید. هر فردی علاقمندی، استعداد و توانایی‌های خاص خود را دارد. و همین تنوع در آحاد نوع بشر و خلاقیتهای فردی آنها بوده که تاکنون باعث پیشرفتهای خارق‌العاده اشرف مخلوقات شده است.

در واقع در مقایسه با سایر موجودات زنده، مهمترین تمایز و ابزار پیشرفت انسان همانا تفکر خلاق او می‌باشد. ابزاری که متاسفانه مدارس و دانشگاهها نه تنها از شکوفا کردن آن عاجز هستند، بلکه در اغلب موارد باعث عقیم شدن آن نیز می‌شوند. در این راستا باید اذعان نمود که سیستم آموزشی با جهت‌دهی و یکسان سازی اندیشه‌های متمایز و متنوع، مانع از بروز خلاقیت در دانش آموزان و دانشجویان می‌شود.

در نظر نگرفتن تفاوتها و سعی در همسانسازی و همرنگ کردن آحاد جامعه، موضوعی است که می‌تواند جامعه را از درون تهی کند و آن را به اضمحلال ببرد. رشد سریع بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان نیز بی ارتباط با این واقعیت نیست. در میان فارغ‌التحصیلان تقریبا دیگر هیچ کس به فکر راه اندازی کسب و کاری مستقل برای خود نیست. همه به دنبال استخدام شدن و ارائه خدمت به دیگران هستند، حتی با نازلترین حقوق! و این نشان از جامعهای غیرمعمول با استراتژی اقتصادی ناسالم دارد. در جوامع سالم، با تنوعی که در توانمندیهای افراد وجود دارد، درصدی از افراد به عنوان کارآفرین، پیشگامان و پرچمداران اقتصادی جامعه می‌باشند. ولی متاسفانه علی‌رغم بالا بودن جمعیت جوان کشور، در میان این جوانان انگیزه لازم برای این مهم دیده نمی‌شود.

 ادامه مطلب در: جایگاه تحصیلات در موفقیت (قسمت دوم)

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است