مرحله عملیات محسوس

مرحله عملیات محسوس

این مرحله همان گونه که از عنوانش مشخص است، در رابطه با محیط عینی و محسوس می‌باشد. دراین مرحله کودك توانایی انجام اعمال منطقی را کسب می‌کند. ولی باید توجه داشت که کودکان در این مرحه از زندگی اعمال منطقی را صرفا با امور محسوس و عینی می‌توانند انجام دهند و نه با امور فرضی و غیرملموس.

برای مثال اگر به کودك 8 ساله‌اي بگویید: «اگر مریم از لیلا بلندتر باشد و سارا هم از مریم کوتاهتر باشد. کدام یک بلندترین قد را دارند؟» کودک در ارائه پاسخ صحیح دچار مشکل خواهد شد. در صورتی که اگر این سه نفر به طور عینی به کودک نشان داده شوند، به راحتی و بدون نیاز به فکر و مقایسه واقعی و صرفا با یک نگاه جواب درست را خواهد داد.

بنابراین کودك در مرحله عملیات محسوس، از عهده حل کردن مسائل عینی برمی‌آید، اما قادر به حل کردن مسائل غیرعینی و انتزاعی نیست.

از ویژگی‌هاي دیگر این مرحله این است که کودك در این مرحله نیاز به آزمون و خطا ندارد و از طریق تفکر می‌تواند درباره اعمال مختلف و نتایج حاصل از آنها اندیشه کند. در این مرحله می‌تواند اعمال را پیش بینی نموده و نتایج حاصل از آنها را از پیش حدس بزند. براي مثال تا پیش از این مرحله، کودك ‌نمیتوانست با اطمینان بگوید که آن سوي ماه چه شکلی دارد، اما در این مرحله می‌تواند در ذهن خود ماه را دستکاري کرده و با این رو آن رو کردن آن بگوید که آن سوي ماه شبیه به این سوي ماه است . همچنین در این مرحله کودکان میتوانند در یک زمان به جنبه های مختلف یک موضوع فکر کنند و آن را در ذهنشان بپرورانند.

یکی دیگر از ویژگی‌هاي این مرحله آن است که کودك به درك مفهوم بقاء ماده، عدد، وزن، حجم و …. می‌رسد.

بر اساس مفهوم بقاء ماده، علی رغم ایجاد تغییر در شکل ظاهري یا وضع مکانی یک شی، اگر چیزي به آن اضافه یا چیزي از آن کاسته نشود، در مقدار واقعی آن تغییري ایجاد نخواهد شد. 

همان طور که در مطلب «مرحله پیش عملیاتی دومین مرحله رشد ذهنی کودکان» ذکر شد، کودکی که به سن هفت سالگی نرسیده است معمولا از عهده این استدلال منطقی برنمی‌آید و برای مثال میزان برابر مایع درون ظروف غیرهم شکل را برابر نمی‌داند.

کلام آخر این که، رشد توانایی‌های کودک برای تفکر و یادگیری الگوهای منطقی، از طریق تجربه کودک با اشیاء واقعی حاصل می‌شود. در واقع کودکان فهم و درک را از طریق فعالیت‌های‌شان با اشیاء گوناگون کسب می‌کنند، نه از طریق خود اشیاء و یا چیزهایی که راجع به اشیاء به آنها گفته می‌شود. 

بنابراین والدین و مربیان باید توجه داشته باشند که اگر کودکان اشیاء و موادی در اختیار داشته باشند که برای آنها قابل درک و فهم باشد، در این صورت علاوه بر ارتقاء سطح تفکر منطقی در آنها، شایستگی تفکر خلاق را نیز کسب خواهند کرد.

 

 

{loadposition test}

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 جلد از کتاب «خلاقیت در عمل» را فقط به مبلغ 70 هزار تومان تهیه کنید و به کسانی که دوستشان دارید، هدیه دهید! 
می‌خواهم تهیه کنم!
سبد شما خالی است