تخیل بستر خلاقیت کودکان

منشاء بسیاری از اختراعات تخیل است!

همان‌طوری که می‌دانید منشاء بسیاری از اختراعات و ابتکارات تخیل است. اختراعات و ابتکاراتی که در زمان خود به عنوان امری ناممکن و بعید به نظر می‌رسید ولی با گذر از دنیای تخیلات به دنیای واقعیات، نمود عینی پیدا کرده‌اند و مورد پذیرش همگان به عنوان یکی از بدیهیات جامعه قرار گرفته‌اند.

تخیل و خیال‌پردازی بستر و ابزاری بی‌بدیل برای خلاقیت کودکان است. کودکان فارغ از تقیدهای بزرگترها، با تخیل خود به هر موجود بی‌جانی، جان می‌بخشند. کودکان خردسال عروسک و سایر اسباب بازی‌ها و حتی در و دیوار را موجوداتی جان‌دار تصور می‌کنند. در واقع جان‌دار پنداری از خصوصیات بارز کودکان خردسال است. کودکان با جان دادن به اشیا با آنها ارتباط برقرار کرده و احساس همدلی می‌کنند. این ارتباط‌ها موجب ارتقاء مهارت‌های اجتماعی کودکان شده و آنها را برای ورود به جامعه واقعی آماده می‌کند.

 

تخیل کودکان

به عبارت ساده‌تر کودکان با تخیل و خیال‌پردازی از خردسالی تمرین زندگی می‌کنند. خیال‌بافی باعث می‌شود که کودک خود را آن گونه که می‌خواهد تصور کند. و بدون هیچ محدودیتی هر فعالیتی را که دوست دارد، انجام دهد.

 

همزاد پنداری

بنابراین اگر می‌خواهید خلاقیت، اعتماد به نفس، توانایی‌ها و مهارت‌های فردی و اجتماعی فرزندتان ارتقاء پیدا کند، در بازی‌های خیالی آنها شرکت کنید و قسمتی از داستان آنها شوید! به قول معروف:

به تخیل کودکان خود پر و بال دهید، آن وقت از پرواز بلند آنها شگفت زده خواهید شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *