شجاعت خلاقیت!
دکتر رولو می

«شجاعت خلاقیت»، عنوان کتابی است از دکتر «رولو می» (Rollo May) روانشناس فقید آمریکایی (1994-1909). وی در این کتاب به تشریح مفهوم شجاعت و خلاقیت می‌پردازد. او معتقد است که شجاعت، فضیلت یا ارزشی در میان سایر ارزش‌ها نیست، بلکه اساس و زیربنای همه‌ فضیلت‌هاست!

از طرف دیگر «رولو می» خلاقیت را پیامد ضروری هستی می‌داند. از نظر او خلاقیت آنجا پدید می‌آید که آدمی مرزهای عقلانیت و فهم‌های متعارف را درنوردد. ساختارشکن باشد و از عادت‌ها و باید‌ها عبور کند. و این همه نیازمند نوعی شجاعت است. شجاعت خلاقیت!

چرا همه خلاق نیستند؟

بنابراین طبق نظر «رولو می» کسی می‌تواند خلاق باشد که شجاعت آن را داشته باشد. شجاعت درافتادن با پیش‌فرض‌ها و دانسته‌های موجود جامعه، شجاعت نه گفتن به روتین‌ها و عادت‌ها و همینطور شجاعت گذر از منطق و قوانین متعارف و پذیرفته شده!

البته ناگفته نماند که منظور از «گذر از منطق»، بی‌منطق بودن و بی‌منطق عمل کردن نیست. بلکه فرامنطقی بودن است. ظرف منطق گنجایش خلاقیت را ندارد و برای خلاق بودن باید به فراتر از منطق فکر کرد. گذر از قوانین متعارف هم قانون‌شکنی نیست. بلکه وضع قوانینی متفاوت و متعالی‌تر است. قوانینی که تضادی با خلاقیت نداشته باشد و در برابر خلاقیت مانع ایجاد نکند. بدیهی است که گذر از منطق و قوانین متعارف، کار هرکسی نیست و لازم است فرد شجاعت خلاقیت داشته باشد.

به همین دلیل هرکسی نمی‌تواند خلاق باشد. چراکه هرکسی این شجاعت را ندارد. برای خلاق شدن ابتدا باید شهامت و شجاعت متفاوت بودن را کسب کنی. باید بتوانی از راحتی راه و مسیرِ پاخورده و هموار شده، بگذری و خود راه جدیدی هموار کنی. باید تحمل مخالفت‌ها و در مواردی حتی تحمل تمسخرها را داشته باشی.

بنابراین بی‌دلیل نیست که درصد افراد خلاق و خودساخته نسبت به افراد معمولی جامعه اندک است. اغلب مردم شجاعت مخالفت با روتین‌ها ساختارهای معمول جامعه را ندارند و نمی‌توانند متفاوت فکر کنند و متفاوت عمل کنند. 

آلبرت انیشتین

پس فرد خلاق باید شهامت و شجاعت طرح ایده‌های به ظاهر مضحک و به دور از منطق را داشته باشد. و آنقدر در مسیر خود ثابت قدم باشد که با هر تمسخر و ریشخندی از مسیر خلاقیت خارج نشود. باید به ایده و طرح خود باور داشته باشد و در جهت پیاده کردن آن مُصر باشد.

شما چقدر از این شجاعت بهره‌مند هستید؟ آیا می‌توانید در مسیری که انتخاب کرده‌اید ثابت قدم باشید و در برابر ناملایمات خم به ابرو نیاورید؟ اگر اینچنین است به شما تبریک می‌گویم.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خلاقیت مقاله «تعریف خلاقیت به زبان ساده» را مطالعه کنید.

این مقالات را هم بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد