بازتعریف مسئله، روشی برای سریع‌تر رسیدن به پاسخ!

بازتعریف مسئله

 بعضی مواقع اولین و مهم‌ترین گام برای رسیدن به پاسخی مناسب، بازنگری در تعریف مسئله و مشکل است. در بعضی از موارد به دلیل گنگ بودن مسئله و عدم اشراف به آن باعث می‌شود نتوانیم آن را حل کنیم. گفته می‌شود با رسیدن به درک صحیحی از مسئله، عملا بیش از 50 درصد مسئله حل شده است. بنابراین قبل از اینکه برای مسئله‌ای به دنبال پاسخ باشید، ابتدا به خود مسئله فکر کنید تا مطمئن شوید سوال را به‌درستی فهمیده‌اید. بعد در جهت یافتن پاسخ آن برآیید. در مواردی راه‌حل در خود مسئله نهفته است و در صورت تشریح مسئله، راه‌حل هم نمایان می‌شود.

افراد خلاق مهارت خوبی در بازتعریف مسئله دارند. آن‌ها به دلیل وسعت دیدی که دارند، از زوایای مختلف به مسئله نگاه کرده و نکات ناشناخته‌ای از آن را کشف می‌کنند. این مهارت آن‌ها را در یافتن پاسخ مناسب‌تر کمک می‌کند. درواقع با بازتعریف مسئله راه‌های جدیدی برای رسیدن به پاسخ جلوی روی ما باز می‌شود.

 فرازهایی از کتاب «خلاقیت در عمل» 

 

در داستان «ناسا و مشکل خودکار » که در مقاله «تعریف خلاقیت به زبان ساده» به آن اشاره شده، مشکل به وجود آمده با هزینه بسیار کمتر و به راحتی فقط با یک بازتعریف ساده از مسئله، حل شد. این روش در بسیاری از مسائل دیگر هم می تواند کاربرد داشته باشد و در حل اصولی، سریع و البته خلاقانه مسائل بکار گرفته شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است