خلاقیت هم مثل شنا، کشتی و رانندگی یک مهارت اکتسابی است! (1)

مهارت

قسمتی از فصل اول کتاب «خلاقیت در عمل»

همان‌طور که می‌دانید خداوند در قرآن کریم، انسان را خلیفه و جانشین خود بر روی کره زمین معرفی کرده است! ولی چرا؟

احتمالاً به این دلیل که بر روی زمین، انسان، تنها موجودی است که بیشترین شباهت را به خداوند دارد. هیچ‌یک از مخلوقات دیگر، قدرت تفکر و تعقل انسان را ندارند. بنابراین اگر قرار است روی زمین موجودی جانشین خدا باشد، برای این جایگاه هیچ موجودی مناسب‌تر از انسان نمی‌توان پیدا کرد.

یکی از صفات خداوند، آفرینندگی است. خلق تمام کائنات و موجودات زنده و غیرزنده، مربوط به همین صفت آفرینندگی می‌شود. انسان نیز در مقیاسی کوچک‌تر، همین توانایی را دارد. ابتکارات، اکتشافات و اختراعات بی‌شمار بشر در طول تاریخ از همین مشخصه و توانایی نشئت می‌گیرد. پس باید بپذیریم که انسان هم مانند خداوند، آفریننده و خلاق است، البته مسلماً با توانایی به‌مراتب کم‌تر از پروردگار یکتا.

درواقع خلاقیت، یکی از توانایی‌های بشر است. همه ما خلاق آفریده شده‌ایم و قادر به خلاقانه فکر کردن و خلاقانه عمل کردن هستیم. البته به‌شرط آن‌که به خودمان و توانایی‌های خدادادی‌مان باور داشته باشیم و خود را جانشین شایسته خداوند در روی زمین بدانیم.

کودکان به‌طور فطری این باور را دارند و اغلبِ رفتارها و فعالیت‌هایشان خلاقانه است ولی در اغلبِ بزرگ‌سالان، این باور به دلایل مختلف و به‌تدریج از بین رفته است. لذا برای خلاق شدن لازم است راهی برای بازآفرینی دوباره خلاقیتمان پیدا کنیم.

تاکنون کتاب‌های زیادی در مورد خلاقیت نوشته شده است که هر یک به جنبه‌هایی از موضوع خلاقیت پرداخته‌اند. برخی از آن‌ها تا حدودی کاربردی بوده و در صورت به کار بستن روش‌های پیشنهادی آن‌ها می‌توان شاهد تغییر رفتار و عملکرد در خواننده بود ولی بسیاری از آن‌ها فقط ماهیت تئوریک و نظری دارند و کم‌تر می‌توان آن‌ها را در عمل به کار گرفت. این نوع کتاب‌ها از این لحاظ که به دانش خواننده در مورد خلاقیت می‌افزایند، ارزشمند هستند ولی از طرف دیگر عیب چنین کتاب‌هایی این است که تغییری در عملکرد خواننده ایجاد نمی‌کنند و موجب رشد خلاقیت او نمی‌شوند.

خلاقیت هم مثل رانندگی، شنا و کُشتی یک مهارت است. مهارتی اکتسابی که می‌شود آن را فراگرفت و به‌کار بست. برای کسب مهارتِ خلاقیت باید در مورد آن آموزش دید ولی همان‌گونه که فقط با آموزشِ نظری نمی‌توان شناگر و یا راننده شد، در مورد خلاقیت هم صرفاً با تکیه بر آموزش‌های نظری نمی‌توان فردی خلاق شد.

… ادامه در بخش دوم این مقاله

Post source : آموزش خلاقیت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد شما خالی است