با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

مهارت حل مسئله

problem solving skill

 

 شاید خیلی به این موضوع توجه نداشته باشیم، ولی ما در روز تعداد زیادی مسئله حل می‌کنیم. مسائل ریز و درشتی که در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی گریبان‌گیر‌مان هستند. ما ناگزیر هستیم برای هر یک از مسائل و مشکلاتی که در فعالیتهای مختلف زندگی اعم از تحصیلی، شغلی، اقتصادی و ... پیش می‌آید، راه‌حلی بیابیم. 

ولی نکته مهمی که در حل مسائل وجود دارد این است که همه افراد یک جامعه از روشی یکسان برای حل مسائل مشابه استفاده نمی‌کنند. هر کس براساس دانستنی‌ها، مهارت‌ها، پیشینه، شخصیت، نگرش و اهمیتی که برای آن مسئله قائل است؛ روش خاص خود را در حل مسائل به کار میبرد و البته مسلما نتیجه حاصل نیز متمایز از سایر روش‌ها خواهد بود.

نکته دوم: درست است که همه مردم یک جامعه از روش دقیقا یکسانی برای حل یک مسئله خاص استفاده نمی‌کتتد، ولی اکثریت جامعه روش کم و بیش مشابهی برای حل یک مسئله خاص بکار می‌برند و فقط تعداد معدودی از جامعه برای حل مسائل مشابه از روش‌های کاملا متمایز استفاده می‌کنند. به همین دلیل در هر جامعه‌ معمولا افراد به صورت دو گروه عمده کاملا متمایز دیده می‌شوند. یک گروه که اکثریت عامه مردم را تشکیل می‌دهند و در مقابل، گروه دیگری که اقلیتی از جامعه بوده و جزو افراد خاص هستند. اقلیتی با طرز تفکر، منش و سطح زندگی متفاوت.

نکته سوم: همه افراد گروه اخیر یک نقطه مشترک دارند. آنها از خلاقیت بالا و توانایی نوآوری برخوردارند. همان گونه که در مقاله «تعریف خلاقیت به زبان ساده» نیز ذکر شد: «خلاقیت یعنی توانایی تولید ایده‌ها و راه‌حلهای متعدد، جدید و مناسب برای حل مسائل و مشکلات». در تعریف دیگری از خلاقیت که توسط Weisberg ارئه شده نیز به همین موضوع اشاره میشود: «خلاقیت یعنی توانایی حل مسایلی که فرد قبلا حل آنها را نیاموخته است». از این‌رو این گروه از افراد جامعه، علاقه‌مند به استفاده از روش‌های کهنه و ناکارآمد قدیمی نیستند. آنها به دنبال ابداع و بکارگیری روش‌های نو و متمایز، در حل مسائلاند.

نکته چهارم: تفاوت روش‌های حل مسئله در افراد مختلف هر جامعه‌، باعث تنوع کیفیت زندگی آنها می‌شود. در واقع حل مسئله یک مهارت است که میزان این مهارت در افراد مختلف، عامل مهمی در تعیین کیفیت زندگی و موفقیت آنها در جنبه‌های مختلف زندگی اعم از فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی است.

نکته مهم آخر این که، این مهارت نیز مانند هر مهارت دیگری قابل یادگیری است و البته نیاز به آموزش دارد. یادگیری مهارت حل مسئله در سطوح مختلف می‌تواند به حل خلاقانه یک مسئله ساده و یا در سطوح بالاتر منجر به ابداع و اختراع شود.

 problem solving

چگونه در حل مسائل مهارت پیدا کنیم؟

 برای کسب مهارت در حل مسائل ابتدا باید وجود مسائل و مشکلات در زندگی را یک امر طبیعی و حتی لازمه زندگی بشر بدانیم. بعضی از مردم این موضوع را امری غیرطبیعی می‌دانند و بنابراین در رویارویی با کوچکترین مشکلات، دچار ناراحتی و استرس می‌شوند. و بدیهی است که با وجود استرس و نگرانی نمی‌توان انتظار برخورد مناسب با مشکلات را داشت. به همین دلیل این افراد معمولا در مواجهه با مسائل حالت انفعالی دارند و حتی قادر به حل اصولی ساده‌ترین مسائل نیز نیستند و اغلب از حل مسائلشان طفره میروند و آنها را به تعویق میاندازند.

 ولی افرادی که مسائل و مشکلات را جزیی از زندگی روزمره می‌دانند، خود را برای مواجهه با آنها نیز آماده کرده‌اند. این افراد با بروز هر مشکلی، بدون دغدغه و با فکری باز و مسلط، نسبت به حل آن اقدام می‌کنند.

موضوع دیگری که در حل مسائل، نقش کلیدی دارد، توانایی تولید ایده‌های متعدد برای هر مسئله است. باید توجه داشت که هر چه تعداد ایده‌ها و راه‌حل‌های تولید شده بیشتر باشد، احتمال رسیدن به یک راه‌حل کارآمدتر، بیشتر خواهد بود. بنابراین نباید در تولید و ارائه ایده خساست به خرج داد. حتی اگر برخی از ایده‌ها غیرمنطقی و غیرعملی به نظر برسند. اتفاقا در برخی از موارد همین ایده‌های به ظاهر غیرمنطقی و غیرعملی برای حل بعضی از مشکلات کارسازتر بوده و نتیجه بهتری می‌دهند!

 اما چگونه توانایی تولید ایده‌های متعدد را کسب کنیم؟ بدیهی است که برای کسب مهارت در هر زمینه‌ای، آموزش و تمرین مستمر لازم است. در زمینه کسب مهارت برای تولید ایده‌های متعدد نیز برخورداری از تفکر خلاق و تمرین تکنیکهای خلاقیت و به خصوص تکنیک بارش فکری می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

 پس از تولید راه‌حل‌های فراوان برای حل مسئله، نوبت به انتخاب بهترین و کاراترین ایده‌ها، با کمک تفکر منطقی می‌رسد. در این مرحله ممکن است لازم باشد، بعضی از ایده‌ها تعدیل و یا با هم ترکیب شوند و ایده‌های جدیدی به وجود آیند. در هر صورت مهارت فرد در تفکر خلاق، ایده‌پردازی و بالاخره تفکر منطقی، موجب رسیدن به راه‌حل‌های منحصر به فرد و کارآمد می‌شود.

 

شما جزو کدام گروه هستید؟ آیا مانند اکثریت جامعه روشهای معمول و روتین را برای حل مسائل روزمره تان بکار می برید؟ و یا ترجیح میدهید فراتر از جامعه فکر و عمل کنید؟ و البته از نتایج آن هم بهره مند شوید؟!

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
0 #10 shakiba 1396-09-06 14:55
سلام
من یه نحقیق دارم با عنوان مهارت حل مسله معلم خلاق . نمیدونم کدوم مطلبو باید انتخاب کنم ؟ واقع گیج شدم .
ممنون میشم راهنماییم کنین .
 
 
0 #9 Chronic 1395-11-26 21:04
ممنون،خیلی خلاصه و مفید توضیح دادین و به درد بخوره :-)
 
 
+4 #8 مهدي 1395-08-26 15:47
سلام
بسيار كنجكاو هستم اگر كتاب مفصل و مفيد با ذكر مثالهاي شفاف در باب مهارت حل مساله وجود دارد آن را معرفي بفرماييد تا بدانيم و تهيه كنيم.
سپاسگزارم
 
 
+6 #7 saeed 1395-06-24 09:40
با سلام و تشکر اقای امید ممنون که در حال اموزش در یکی از مهمترین مهارت های زندگی که حل مسئله است فعالیت دارید
 
 
+6 #6 سعید 1394-06-11 23:23
بسیار خلاق در ارائه راه حلهای بسیار متنوع ولی در تصمیم گیری برای راه حل واحد دچار مشکل هستم بخصوص چون درک درستی از این ودیعه الهی همراهان ندارند با برخوردهای نادرست باعث تشدید این انتخاب میگردند وشاید با اصطلاح دم دمی مزاج بودن اشتباه میگیرند و توضیحاتم اغناشون نکرده کلی گرایی مفرط از وعدم توجه به جزییات از دیگر ویژگی من است ارایه طریق کنید
 
 
+5 #5 فرشته ج 1393-12-19 13:01
سلام معما من رو میشه جواب بدید.
2=34-79
باجابجاکردن یک رقم تساوی را پیدا کنید؟
ممنون میشم جواب بدید...... :oops:
_______________________________________

با سلام
پاسخ معمای فوق: 3 به توان 4 منهای 79 مساوی 2
مدیر سایت
 
 
-3 #4 baran 1393-08-19 19:26
سلام پاسخ این مسئله رامیخواهم:
دونده ای در سرعت 5 دقیقه برثانیه میدود.در 30 دقیقه تمرین این دونده چند دقیقه استراحت کند تا سرعتش 4دقیقه بر ثانیه شود؟؟؟؟
 
 
+17 #3 فریده 1392-10-06 12:05
حای سلام
من اخیراً متوجه شده ام که درصد بسیار زیادی از افراد توانایی حل مسائل زندگی و اجتماعی و اقتصادی وکاری شان را ندارند. خیلی سعی کرده علت این امر را ریشه یابی کنم. متوجه شده ام این افراد به دلایل مختلفی دچار جنین بحرانی شده اند. از جمله:
1) وابستگی - افرادی که دیگران از کودکی مسائلشان را حل کرده اند و هیچوقت به آنها فرصت حل مسئله داده نشده.
2) عدم احساس مسئولیت - افرادی که سیستم به من چه؟ در آنها رشد کرده است و فکر می کنند مسائل زندگی مشترک، محل کار، دوستان و... به آنها ربط ندارد. این افراد ممکن است در حل مسائل شخصی خودشان مهارت داشته باشند ولی در حل مسائل مشترک شانه خالی می کنند و توانایی حل آن را هم ندارند حتی در زندگی زناشویی شان. این افراد می بایست ابتدا روحیه گذشت، فداکاری و ایثار، همدردی، خدمتگزاری، همذات پنداری، هماهنگی، تعاون و همکاری و مسمئولیت پذیری و... در آنها تقویت شود و رشد کند تا به حل مسائل گروهی و دیگران هم علاقه مند گردند. (این افراد بیش از همه چیز می بایست متوجه شوند که مسئولیت چیزی بسیار شیرین و گرانبها است و از آنچنان قدر و ارزشی برخوردار است که برای پذیرش آن می بایست با سر جلو رفت تا زودتر دریافتش کنی.)
3) عدم انظباط شخصی و اجتماعی - افرادی که قادر نیستند مسائل را اولویت بندی کنند و نظم و ترتیبی به مسائل بدهند. این افراد ممکن است اگر یک مسئله وجود داشته باشد راه حلی برای آن بیابند ولی اگر تعداد مسائل افزایش یافت قادر نیستند آنها را اولویت بندی کنند و یک به یک به آنها رسیدگی کنند، مگر اینکه شخص ثالثی آنها را برایشان اولویت بندی نماید و آنها یک به یک به آنها رسیدگی نمایند. (این افراد در زیر مجموعه وابسته ها هم قرار می گیرند.)
4- افرادی که تدبیرگری نمی دانند. این افراد تصور می کنند برای هر چیزی یک راهکار وجود دارد و آن هم همان راهی است که خودشان از کودکی آموخته اند. (افراد ساکن و منفعل)
 
 
-1 #2 mona 1392-02-25 00:41
من هم با خانم آوا موافقم

مدیر سایت: با تشکر از شما و خانم آوا برای ارائه دیدگاه.
در مورد ارائه مثال باید عرض کنم که این مقالات بیشتر برای آشنایی کلی کاربران و اعضای سایت با موضوعات مربوط به خلاقیت ارائه می شود. بدیهی است که ارائه مثال برای هر موضوع و همچنین شرح و بسط مطالب باعث طولانی شدن مقالات شده و از حوصله اغلب خوانندگان خارج خواهد بود. ولی قرار است به تدریج هر یک از موضوعات به صورت جداگانه و به طور مفصل و در قالب دوره های آموزشی به علاقمندان ارائه گردد. کما اینکه هم اکنون نیز دوره آموزش آنلاین «چگونه می توانم فردی خلاق باشم؟» در مرحله ثبت نام از علاقمندان می باشد.
 
 
+14 #1 آوا 1391-12-18 19:44
سلام
مطالب خوبه ولی اگه با مثال باشه قابل فهم تره.
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

دوره آنلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 34 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا