خلاقیت یعنی ایده‌پردازی!

ایده‌پردازی
ایده‌پردازی

ایده‌پردازی یکی از اساسی‌ترین ملزومات خلاقیت است. فرد خلاق ایده‌پرداز ماهری است و برای هر موضوع و مسئله‌ای می‌تواند ایده‌ها و راه حل‌های بیشماری ارائه نماید.

وقتی مسئله‌ای مطرح می‌شود، معمولا ارائه چند ایده اول کار سختی نیست. اغلب مردم به‌راحتی از پس آن برمی‌آیند. جالب این که چند ایده اولِ افراد مختلف برای هر مسئله‌ای کم و بیش شبیه هم هستند. چرا که این ایده‌ها بسیار معمول و روتین بوده و همه همان‌ها را برای حل یک مسئله خاص ارائه می‌دهند. در اغلب اوقات مردم به خودشان زحمت تولید ایده‌های غیرمعمول و خلاقانه را نمی‌دهند و به همان چند ایده اولیه بسنده می‌کنند. دقیقا به خاطر همین است که از حل خلاقانه مسائل عاجز هستند.

یکی از تعریف‌های خلاقیت می‌گوید: خلاقیت شکستن کلیشه‌ها، توانائی تغییر در چارچوب طرح و یک راه جدید برای رسیدن به ایده‌ها است.

ایده‌پردازی یک مهارت است

تولید ایده‌های بیشتر معمولا کار راحتی نیست و نیاز به تمرین و کسب مهارت ایده‌پردازی دارد. در واقع خلاقیت هم از زمانی شروع می‌شود که بخواهیم از آن ایده‌های معمول اولیه فراتر رویم و ایده‌های بیشتری تولید کنیم. هر ایده پس از این مرحله معمولا خلاقانه است. البته که هرچه در تولید ایده‌ها جلوتر می‌رویم، ایده‌های تولیدی متفاوت‌تر و خلاقانه‌تر می‌شوند.

 بنابراین سعی در تولید ایده‌های هرچه بیشتر در مورد یک مسئله خاص علاوه بر به دست آمدن حل خلاقانه مسئله، باعث تقویت مهارت ایده‌پردازی و خلاقیت فرد هم می‌شود. در این مرحله از ایده‌پردازی ایده‌های هر فرد مختص خودش بوده و معمولا با ایده‌های افراد دیگر متفاوت و متمایز می‌باشد!

برای انتقال به صفحه کارگاه آموزش خلاقیت و نوآوری و کسب اطلاعات از این دوره مفید و موثر، روی دکمه کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *