خلاقیت یعنی عشق!

خلاقیت یعنی عشق

 

عشق چه ارتباطی با خلاقیت دارد؟

خلاقیت یک واژه علوم انسانی است و مثل سایر واژه‌ها و اصطلاحات علوم انسانی، برای خلاقیت هم تعریف‌های زیادی بیان شده است. تعداد این تعریف‌ها به ده‌ها و یا شاید به صدها مورد هم برسد!

خلاقیت یعنی متفاوت فکر کردن، متمایز بودن، خارج از چارچوب فکر کردن، تفکر شهودی و الهام ‌بخش، نگرش فرامنطقی، شکستن کلیشه‌ها، ترکیب ایده‌ها و خلق ایده‌ای جدید و متفاوت!

عشق و خلاقیت در بسیاری از عرصه‌ها دست در دست هم دارند. بی‌دلیل نیست سرودن شعر، خواندن آواز، نواختن موسیقی، نوشتن رمان‌های عاشقانه و بسیاری از دیگر نمودهای خلاقیت، روی عشق متمرکزند و برای وصف عشاق در تلاشند!

عشق هم مثل خلاقیت در قالب منطق نمی‌گنجد و انسان عاشق را وادار به شکستن کلیشه‌ها و چارچوب‌ها می‌کند. همانند خلاقیت الهام‌بخش است. باعث رشد امید می‌شود. امید به وصال و رسیدن. امید به تعالی، امید به وحدت و یکی شدن!

 

عشق

 

عشق مثل خلاقیت در کارِ ترکیب است. ترکیب «من» و «تو» و خلق موجودی جدید و متفاوت به نام «ما»! موجودی جدید با افکار، ارزش‌ها، اهداف و رفتارهایی جدید!

عشق ما را وادار می‌کند متفاوت فکر کنیم، به ما جرات تغییرِ روتین‌های معمول و خروج از روزمرگی را می‌دهد. جرات خروج از خودمان، پیوستن به دیگری و خلق مسیری نو و متفاوت، و پیمودن آن مسیر به شیوه‌ای متفاوت را!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *