با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

یلدا 96

آیا کودکان نیاز به آموزش خلاقیت دارند؟

do kids need cretivity training

   

در عصر حاضر والدین بیش از گذشته نگران آینده فرزندان خود هستند و در حد امکان و مقدورات، سعی می‌کنند فرزندانی با کفایت و توانمند تربیت کنند. همان طور که پیش‌تر در مقاله «چرا خلاقیت و نوآوری؟» ذکر شد، در قرن حاضر شرایط نسبت به گذشته کاملا فرق کرده است. سرعت تغییرات آن قدر زیاد شده که پیش‌بینی حتی آینده‌ی نزدیک نیز مشکل شده است. دیگر نمی‌توان با ابزار گذشته و حال به استقبال آینده رفت. برای جا نماندن از قافله پرشتاب تکنولوژی، باید به ابزار روز تجهیز شد. از جمله، ابزاری به نام خلاقیت!

 

با این شرایط چگونه می‌توانیم فرزندانمان را برای رویارویی با آینده آماده کنیم؟ کودکان چقدر نیاز به فراگیری خلاقیت دارند؟ آیا لازم است از خردسالی به آنها آموزش خلاقیت دهیم؟ و بالاخره به چه روش یا روشهایی می‌توانیم به کودکان آموزش خلاقیت داد؟

شاید جالب باشد که بدانید، کودکان بدون هیچ آموزش خاصی، از بدو تولد تا حدود 5 سالگی، 90 درصد کارهایشان همراه با خلاقیت است. در واقع شاید بهتر باشد قبل از این که بخواهیم به کودکان خلاقیت یاد بدهیم، خودمان به فکر یادگیری خلاقیت از کودکان باشیم! 

طفل پس از تولد، با کنجکاوی و اشتیاق وصف‌ناپذیری به دنبال کشف دنیای ناشناخته‌ای است که به تازگی پا به آن گذاشته است. گیرنده‌های حسی او به شدت فعال هستند و او را در امر شناسایی محیط اطرافش کمک می‌کنند. 

علاوه بر شناخت محیط، او شناخت از خود را نیز توسعه می‌دهد و هر روز بر توانمندی‌های خود برای وفق دادن خویش با محیط جدید می‌افزاید. تلاش خستگی ناپذیر، کنجکاوی و خلاقیت سرشار باعث می‌شود که کودک در چند سال اول زندگی خود از یک موجود ناتوان و وابسته، به فردی توانا و مستقل تبدیل کند. فردی که تغییرات شگرفی در توانایی‌ها و مهارت‌های فردی و اجتماعی‌اش به وجود آمده است. 

http://www.moalemekhalagh.com/index.php/articles/74

kidshttp://www.moalemekhalagh.com/index.php/articles/74

خوب اگر کودکان تا این اندازه دارای خلاقیت هستند، پس مشکل چیست؟ چرا باید نگران آنها باشیم؟ و چرا باید به فکر آموزش خلاقیت به آنها باشیم؟

در حقیقت مشکل از زمانی شروع می‌شود که بچه‌ها به سن 5، 6 سالگی می‌رسند و ما بزرگ‌ترها برای تربیت مناسب(!) آنها آستین بالا می‌زنیم. بچه‌ها را تشویق می‌کنیم که به تدریج بازیهای دوران کودکی را کنار بگذارند، از خیال‌بافی دست بردارند و مثل ما بزرگ‌ترها قانونمند و واقع‌گرا باشند. ما از آنها می‌خواهیم که منطقی‌تر فکر کنند. و متاسفانه همه اینها یعنی تخطئه کردن آزادی تفکر و خلاقیت. 

با ورود کودکان به مدرسه، این مشکل حتی حادتر می‌شود. تخیل، آزادی تفکر و آزادی عمل عوامل بسیار مهم و موثری در بروز و ظهور خلاقیت هستند. ولی در مدرسه فشار برای به حداقل رساندن این عوامل افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و کودکان بیش از پیش از تفکر خلاق فاصله می‌گیرند. به طوری که خلاقیت 90 درصدی کودکان خردسال، در این زمان به تدریج به کمتر از 20 درصد کاهش پیدا می‌کند.

kid2

نظر شما در مورد سوال این مقاله چیست؟ آیا کودکان نیاز به آموزش خلاقیت دارند؟ و یا بهتر است قبل از این که به فکر آموزش خلاقیت به کودکان باشیم، سعی کنیم مانع از بروز طبیعی خلاقیت در آنها نشویم؟

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
0 #4 آمنه 1394-01-23 17:32
من معتقدم آدم میتونه برای زندگیش برنامه ریزی کنه ولی اینطوری امکان زندگی کردنو از خودش میگیره.با این تفکر صد در صد موافقم که اگر ما مدرسه نمی رفتیم و آموزش نمیدیدیم شاید الان آدمهای خلاقتری بودیم مثل انسانهای اولیه که با خلاقیت خودشون هر روز و هر روز پیشرفت بیشتری کردند ولی از وقتی پای آموزش اون هم به روش امروزی وسط اومد انسانها بیشتر کامپیوترهای خوبی هستد خصوصا در کشور ما با این سیستم آموزشی معیوب.به نظر من من به مدرسه رفتم تا خلاقیتم رو نابود کنم.آموزش باید غیر مستقیم باشه.اگه قراره که من یاد بگیرم که مثلاجریان برق چه جوری باعث روشن شدن کامپیوترم میشه دیگه شاید به این فکر نکنم که اصلا میشه جور دیگه ای و یابا انرزی دیگه ای کامپیوترم رو روشن کنم.روش آموزش کشورمون رو قبول ندارم چون سوالی نیست دیکته ای است.
 
 
0 #3 hassan amiri 1391-06-11 18:18
سلام.برای ایجاد خلاقیت موارد زیادی موردنیاز است اینکه شخص باید در شرایط ایجاد خلاقیت قرار بگیردوخلق وبه اجرادر آوردن یک ایده چقدر برای او اهمیت ودلیل داشته باشدوهمچنین از دانش نسبی در آن ضمینه برخوردار بوده والبته تکیه کامل براموزشهای قبلی خود نداشته باشد به این معنی که ممکن است خلق او یک دانش جدید باشد.جلوی خلاقیت رانباید بگیریم برای مثال کودک که ازاو به عنوان فرد خلاق نام میبریم هنگامی که دارد اسباب بازی خودرا خراب میکند ازنظر ما یک خطاوایجاد خسارت محسوب میشودواز نظر او یک تغیر وخلق است ولی از آنجایی که خلق ممکن است در دو جهت مثبت و منفی باشد باید جهت آن کنترل شود.این را هم باید بدانیم که بسیاری از اشتباهات ماباعث بروز راه حل های جدید میگردد,پس باید خطاهارا جزیی از خلاقیت بدانیم واز آن نترسیم.ما نیاز به آموزش خلاقیت نداریم چون خالق هستی آن را بطور ذاتی در وجود ما قرار داده ولی همیشه کسانی وجود دارند که با ایده های جدید مخالفت دارند که فرد خلاق باید آنها رابه نوعی نادیده گرفته وبا افرادی که اورا تشویق میکنند ویا دانشی در آن ضمینه دارند ارتباط برقرار کند.برای خلاقیت نیاز نیست که به دنبال سیستم های بسیار پیچیده بگردیم وهر خلقی هر چند کوچک ولی کار آمد دارای ارزش واهمیت خاص خود است .....حسن امیری مخترع دستگاه تبدیل نیروی پتانسیل جاذبه زمین به نیروی حرکتی . سایت http://uniqueenergy .ir/
 
 
0 #2 تقی وحیدی 1391-05-30 12:26
به نظر من در گام نخست بهتر است اجازه دهیم خلاقیت در فرزندانمان بروز نماید. فرزندان ما گهگاهی مطالب عنوان می کنند که نشان از وجود اندیشه های جدیدی در اذهان ایشان دارد. در این هنگام بهتر است با تشویق آنان، محیطی را برایشان فراهم نماییم تا به تفکر پرداخته و ذهن خلاق خود را فارغ از محدودیت ها شکوفا نمایند. اگر شروع به آموزش خلاقیت کنیم، به نظر من ذهن فرزندان را قالبی بار می آوریم و این تفکر قالبی سبب می شود به نوآوری کمتر توجه شده و باز هم روش های گذشته به عنوان پایه و اساس مد نظر قرار گیرند که این با اصل خلاقیت و نوآوری منافات دارد. پیشنهاد می کنم گزارش من از کارگاه آموزشی "مدیریت نوآوری" در سومین کنفرانس بین المللی مدیریت را در وب سایت شخصی ام به آدرس www. taghivahidi.com مطالعه بفرمایید.
 
 
+1 #1 علی محمد مقدم پور 1391-05-30 11:17
سلام
قبل از هر چیز، باید به این نکته توجه داشته باشیم که در جامعه ایی می توان انتظار بروز خلاقیت را داشته باشیم که در آن افراد بزرگسال یا همان والدین و مربیان موضوع شناخت انسان و توانایی هایش را خوب درک کرده و به آن ایمان بیاورند و مسئولین آموزش و پرورش سوادی در خور این امر داشته باشند. کسی که معتقد است که کودکان را بگریاند تا خدا پرست و خدا ترس شوند نمی تواند موجب شکوفایی خلاقیت کودک گردد. دیگر اینکه خلاقیت زمانی رشد می کند که زمینه اش را فراهم کنیم.
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا